Cumartesi, Mart 15

Dava Türkiye'yi dünyaya rezil etti

AK Parti'ye yönelik Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca açılan kapatma davası, Avrupa başta olmak üzere Dünya'yı ayağa kaldırdı. Gelen tepkiler hiç de içaçıcı değil.

İşte tepkiler;"BU AVRUPA'DA ÇOK TUHAF BİR HADİSE OLARAK ALGILANACAKTIR"

Graham Watson (AP'nin Liberal Demokrat Parti Başkanı): Bu habere çok şaşırdım. Bu, Avrupa'da çok tuhaf bir hadise olarak algılanacaktır. Avrupa'da hiçbir savcı ılımlı, muhafazakar bir partiyi hele halktan kısa süre önce çok büyük bir vekalet aldıysa kapatmayı tahayyül dahi etmez. Başörtüsü konusunda son derece kısıtlı bir adım atan bir siyasi partiyi kapatamazsınız.

"SAVCI KENDİNİ KOMİK DURUMA DÜŞÜRDÜ"

Ria Ruijten-Oomen (AP Türkiye Raportörü): "Bu tamamıyla delilik. Ben hayatımda böyle bir şey görmedim. İnanamıyorum. Hayatımda bir devlet savcısının yapmak istediklerini icra etmek için siyaseti kullandığına şahitlik etmedim. AK Parti demokratik yollarla seçilmiş, kanunları Meclis'in çoğunluğunun desteği ile çıkarmış bir parti. AK Parti'nin laiklik karşıtı bir kanun çıkardığına, bir faaliyette bulunduğuna şahitlik etmedim. Savcılar bu tür davalarla kendilerini komik duruma düşürüyor. Bu dava benim de raporumda işaret ettiğim gibi yargının acilen derinden ıslah edilmesi gerektiğini bütün çıplaklığıyla ortaya koyuyor.

"ŞOKE OLDUM, BU DELİLİK"

Hannes Swoboda (AP üyesi, Sosyalist Grup Başkan Yardımcısı): "Bu delilik. Tamamıyla şoke oldum. Bu Türk insanının iradesine ve demokrasiye tamamen aykırı. AK Parti'nin nasıl olup da laiklik karşıtı faaliyetlerin merkezi olduğunu anlamış değilim. Bu tamamen icat edilmiş bir bahane, hakikatle hiç bir irtibatı yok. Bu açık şekilde Türk demokrasisinin hâlâ ne kadar kırılgan olduğunu gösteriyor. Türkiye acilen siyasi partiler kanununu tekrar ele almalı ve siyasi partilerin kapatılmasını neredeyse imkansız hale getirmeli."

"TÜRK YARGISININ TARAFSIZ OLMADIĞININ GÖSTERGESİ"

Jan Marinus Wiersma (AP üyesi, Sosyalist Grup Başkan Yardımcısı): "Siyasi hayatımda böyle bir şey görmedim. Bu tamamıyla bir savcının siyasi bir müdahalesi. Avrupa için çok rahatsız edici bir haber ve çok tuhaf. AK Parti'nin gizli gündemi ya da Türkiye'yi İslamileştirdiği iddiası ile girmek büyük bir garabet. Ben AK Parti'nin böyle bir gündemi olduğunu hiçbir yerde görmedim, çıkardıkları kanunlarda bu tür bir iz yok. Başörtüsü konusu da bir sebep olamaz zira bu yasağı MHP ile birlikte kaldırdılar. Bu olay Türk adaletinin hâlâ tarafsız olmadığını gösteriyor."

"TÜRKİYE'NİN 21. YÜZYILA UYGUN HAKİM VE SAVCILARA İHTİYACI VAR"

Joost Lagendijk (AP üyesi-Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı): "Şok içerisindeyim. Böyle bir davayı ciddiye almakta zorlanıyorum. Bir hakim nasıl böyle bir sonuca ulaşabilir, anlayabilmiş değilim. Bu 21. yüzyıla uyum sağlayamayan eski bir zihniyeti temsil ediyor. Adalet kurumlarından böyle bir karar çıkması çok şaşırtıcı. Türkiye'nin acilen yeni bir hakimler, savcılar, hukukçular nesline ihtiyacı var. Bu her halükarda Türkiye için kötü haber. Türkiye'nin Avrupa'daki imajına darbe vuracak. Umuyorum ki, hakim hemen reddedecek davayı.

"DEVLET KENDİSİNE BAŞKA BİR HALK SEÇSİN"

Cem Özdemir (AP üyesi): "Bu dava Türkiye'nin yüzde 50'sine "siz bu ülkenin bir parçası değilsiniz" mesajı vermektir. Devlet kendisine başka bir halk seçsin. DTP'yi de eklerseniz halkın yarısından fazlası bir azınlık tarafından dışlanıyor. Avrupa'da yerleşik bir anlayış var: Parti yasakları demokrasilere yakışmıyor. Almanya'da Nazi partilerini bile yasaklamak zor. Bizim böyle bir müracaatımızı Alman mahkemeleri reddetti. Burada AK Parti'yi de eleştirmek istiyorum. AK Parti siyasi partilerle ilgili kanunu düzenlerken daha net tavır almalı ve parti yasaklamayı imkansız hale getirmeliydi. Türkiye maalesef bir partiler mezarlığı."

"AVRUPA'YA GÜVEN VEREN BİR PARTİYE KARŞI AÇILMASI ÇOK TUHAF"

Emine Bozkurt (AP üyesi-Kadın Hakları Raportörü): "Türkiye'de halkın büyük bir kısmının oyunu alan ve Avrupa'ya güven veren bir partiye karşı birdenbire kapatma davası açılması çok tuhaf. Bu partiyi Türk halkı hükümet yaptı. Siyasi bir partiyi kapatmak için çok ağır suçlamalar olmalı ve bu ithamlar ispatlanmalı. Farklı fikirleri, programları olan partilerin sürekli kapatılması demokratik değil. Bu haber benim için de çok sürpriz olmadı zira Türkiye'de maalesef siyasi partiler sürekli kapatılıyor."ANKA

12 Yorum var:

Adsız dedi ki...

Yazılanları okudum . Dünyaya neden rezil olalım? Ters giden bişeyler var buna Türkiyenin en önemli kurumu mercek altına alıp inceliyor. Eğer AKP nin bunlara vereceği cevabı var ise şeffaf olabiliyorsa sorun yok. Yargıtay baş savcısının elinde gerekli delilleri olmadan böylebişeye kalkışması saçma AKP de gerekli sorulara belgeleri ile net doğru cevaplar versin herkesin içi rahatlasın . Burda demokrasi var adalet var. Yanlış giden bişey varsada bunuda dur diyenler elbet olacak. Bağırıp çağırma ile değil gerekli belgelerle cevap versinler. Ayrıca bu durum neden Avrupada rezillik oluyor. Onlarda yolsuzluk yapan yanlış giden partileri incelemeye alıyor ozaman saygınlıkta bizde neden rezillik. Bu bizim iç muhasebemiz onlara sadece saygı duymak düşer. Evet büyük bir oy çoğunluğu ile gelmesi demek AKP yi suç işlemeyeceği anlamına getirmez . Lütfen Ülkemize müdahale etmesinler. Saygılarımla..

ersines dedi ki...

eğer bu dava yurt dişinda görülseydi akp liler o kadar panik olmazlardi..Çünkü dava tamamiyla siyasi ve daha önce programlanmiş..

MP3 e MP4 dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
Dumuro dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
Blogumdan dedi ki...

Bence öyle pek de rezil olacak durumumuz yok aslında. Ne yapalım bizimkilerin de yöntemi. Eğer hakkaten mafya ya da yasa dışı örgüt falan temizlesinler bakalım. Ancak şu dönemler o kadar karışık ki medayanın satır aralarından dahi bir şey anlayamaz olduk. Herkesin kafası bulanık. Dilerim güzel ülkem bu bulanık günleri bir an evvel geride bırakır.

otopsiraporu dedi ki...

Pek sevmiyorum Akp yi ama şu günler de yaşanan şeyler harbiden rezillik.

Adsız dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
Proferhad dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
ersines dedi ki...

@Proferhad harbi öküzsün sen !!

by _SyK112++ dedi ki...

Dünyaya neden rezil olmayalım ki?
Adamlar artık görüyor siyaset adalet bizde tarafsız değil diye. Evet görüyorlar ki her 2 kişiden 1inin oy verdiği bi partiye bile bir kesim hala ses çıkarmasınlar diye sesini kesmeye uğraşıyorlar. Açılan dava da açılmasında çıkan yorumlar kadar komik. Laikliğe aykırı davranışlar ws.. Laikliğe aykırı olan hareket: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başörtüsünü sevdiren konuşmaları.. Ulu Önder Atatürk'ün bile annesi kız kardeşi başörtüsü takıyordu. Başörtüsü diye Atatürk'ün sesini kesmeye kim cürret ederdi? ve şundan eminim Atatürk dirilse karşımıza çıksa yemin ederim CHPyi yerden yere vururdu. Bu işin CHPsi AKPsi kalmadı arkadaşlar. Mantıklı düşünün lütfen, bunlar neden sadece bizim ülkemizde oluyor?

ssss dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
Cem Akkilic dedi ki...

Eskiden bir şarkı vardı.


Hafif meşrep,birazda romansı.


Kanto kraliçesi Nurhan Damcıoğlu söyler, duyanlarda başlardı hoplayıp,zıplamaya.


'Oy dingala dingala'diye başlar,'kömürde koydum mangala' diye devam ederdi...


Peki, kardeşim kömürü koydun ama hani bunun patlıcanı,biberi,pirzolası, yanınada buz gibi

yerli malı,yurdum malı colaturkası...


'Oy dingala dingala'


Türkiyede seçim sistemlerinin çarpıklığı,kömüründe desteğiyle yüzde 47 yi getirdi.Bu, 1950 den beri ülkeyi yönetenlerin halkı ne hale getirdiğinin acı bir sonucu değilmidir.


'Kömürde koyduk mangala'


Zonguldak bölgesinde kömürü bulan Uzun Mehmet, tüccarların hırsına kurban gitmiş ve boğazlanarak katledilmişti.

Muhtemelen yattığı yerden ters dönüp başlıyordur nakarata, kömürüde koyduk...


Gelelim bu günlere;


Akp,kapatma davasından sonra AB can simidine canhavliyle tekrar sarıldı.Halbuki bu mevzunun içi geçip,küllenmemişmiydi.


Şimdi AB başkanı 'kapatamazsınız' diye uyarıyorsa, siz anlayın ki mangaldan söz ediyor.Mangal ile kömürün dayanışmasıdır bu.


Haydi, şimdi tekrar ve hep beraber;


'Oy dingala dingala


kömürde koydum mangala


Bütün oylarım sana'...


Cem Akkılıç Onuncuköy

14 Nisan 2008

* * * *

Bu yazım İzEdebiyat sitesinde.

Yorum Gönder