Cumartesi, Kasım 24

Dünyanın En Hızlı ArabasıBugatti Veyron

Bugatti firmasının, Bugatti Veyron olarak bilinen Veyron 16.4 modeli; dünyanın en yüksek hıza ulaşabilen (407 km/sa.), en fazla motor gücüne sahip (1001 bg) ve en pahalı (1 milyon Avro) seri üretim halindeki otomobilidir. Veyron, ismini, Bugatti yarış pilotu ve 24 saatlik Le Mans Yarışı'nı 1939'da kazanan Pierre Veyron'dan almaktadır.

Ferdinand Porsche'nin torunu dönemin Volkswagen Genel Müdürü Ferdinand Piech'in 2001 Cenevre Otomobil Fuarı'nda dünyanın en hızlı, en güçlü ve en pahalı arabasını üretmek üzere söz vermesiyle başlayan Bugatti Veyron projesi, 2003 yılında üretime hazır hale geldi.

Aynı yıl, dünyanın en zor pistlerinden biri Laguna Seca'da yapılan test sürüşleri sırasında aracın pistten çıkması nedeniyle üretimin durdurulmasına karar verildi.

Ferdinand Piech'in 2003 yılında emekli olmasının ardından, yeni Genel Müdür Bernd Pischetsrieder projenin başına Thomas Bscher'i getirdi. Bscher, yaklaşık bir yıl içinde performansı biraz daha düşük ama testlerde devrilmeyen bir Bugatti Veyron geliştirdi. 2003 Bugatti Veyron'un 0'dan 100 kilometreye çıkışı 2,5 saniyeyken; 2005 Bugatti Veyron'unki 2,9 saniyedir.

Bugatti Veyron ekonomik olarak Volkswagen'e büyük zarar teşkil etmektedir. Veyron'un fiyatı 1 milyon Avro gibi yüksek bir tutar olsa da, toplam üretim masrafı yaklaşık 4 - 5 milyon Avrodur.

Üretim halindeki Bugatti Veyron ilk olarak 19 Ekim, 2005 tarihinde Tokyo Araba Fuarı'nda gösterildi.

2005 yılındaki Dubai Araba Fuarı'nda, teşhir edilen Veyron dahil 6 adet satılması ve 45 adet Veyron'un da Şubat ayına sipariş edilmesiyle Bugatti Veyron projesinin akışı tamamen değişti. 5 yılda 300 adet üretilmesi öngörülen Bugatti Veyron'un üretim süresi 8 yıla yükseltilmiştir, bu süre içinde üretilecek Bugatti Veyron sayısının bine yakın olması beklenmektedir.

Amerika'da ilk kez 2006 yılındaki Los Angeles Uluslarası Otomobil Fuarı'nda sergilendi.

Bugatti Veyron ile yapılan en yüksek hızı (407 km/sa.), Car and Driver dergisinin editörü Csaba Csere, Volkswagen'in Ehra-Liessen test pistinde gerçekleştirdi.

7 vitesi olan Bugatti Veyron'un 0'dan 321,9 km/sa. hıza çıkışı; McLaren F1'in 193,1 km/sa.'ten 321,9 km/sa. hıza çıkışından daha hızlıdır.

Bugatti Veyron, fabrika dışında dünyada 20 Bentley bayiinde satılır. Servisleri de Bentley bayilerinde yapılabilmektedir.

kaynak:wiki

Bugatti Veyron resimleri

Dünyanın en ucuz otomobili

17 Yorum var:

www.edasuner.com dedi ki...

Her ayan bilmez ama çocukluğumdan beri hayallim Bugatti ve Aston Martin her gece rüyamda görüyorum sadece dermişim nerdeee :)

Adsız dedi ki...

bu arabaya sahip olmak çok zor memur maaşıyla :(

Adsız dedi ki...

süper araba ama o kadar paraya deymez

isa dedi ki...

0*ş890000087y98u senın olsun bedava

Adsız dedi ki...

COk Para Bosver dunyanın en hızlı arabası deıl

Hamza özgen dedi ki...

Süper bir araba çok hızlı bir araba,

ama çok hızlı olmak ta iyi değil

insan biçebiliriz dikkat etmek laım

Hamza özgen dedi ki...

çok hızlı bir araba

Adsız dedi ki...

bu arabayı alıp 407 km/h da bir yerden uçup ölmektense mıhıtsubıhı evo 8 alıp tuning e sokar okulumun önünde havamı basarım... ya siz ne yaparsınız......

Adsız dedi ki...

cok güzellllllllllll


hemde cok

Adsız dedi ki...

hayır dunyanın en hızlısı bu deil ssc ultimate aeron

Adsız dedi ki...

hayır dünyanın enhızlı arabası ssc ultemaiteaeron deil bugatti veron

Adsız dedi ki...

hayir dunyanin en hizli arabasi bugatti degi. ssc ultimate aeron diyen arkadaslar, neden okudugunuzu anlayamiyorsunuz tartisilir:) icerikte bahsedilmis DUNYANIN
(SERI) URETILEN EN HIZLI OTOMOBILI,
10 yila yakin uretim planlamasi var, yani paran varsa gider alirsin, serviside var, garantiside... biraz okudugunuzan dikkat edin ki neye evet, neye hayir, kime tercih, kime asla diyeceginizi bilin, ogrenin, ahhh ahh su yeni nesil....

Adsız dedi ki...

Abisi bugatti son çıkardığı veyron super sport[431 km/h] ile en hızlı araba seçildi..İsterseniz girin vikiye.

Adsız dedi ki...

BUGATTI arkadaşlar son çıkardığı müthiş veyron supersport ile dünyanın en hızlı arabası seçildi.Vikipedi'de yazıyor.

alp dedi ki...

alp kaytan dedi ki arabalar çok hızlı

Adsız dedi ki...

dünyanın en hızlı arabası ssc ultimate aeron diyen arkadaşlar o (yanlış hatırlamıyorsam) 434 km/h yapıp bugatti veyronu geçti ama bugatti veyron sportu çıkarıp (yanlış hatırlamıyorsam) 438 km/h hız yapıp ünvanı geri almıştır!!!

Adsız dedi ki...

bu araba fistiq gibi

Yorum Gönder