Salı, Haziran 5

Google içeriğinden birşey mi çıkarmanız gerek?

google arama sonuçlarının kalitesini önemli bir öncelik olarak görür. Bu nedenle, Google sitenizdeki sayfaları, sadece bu sayfalardan sorumlu webmaster'ın isteği üzerine indekslemeyi durdurur. Bu politika, indeksinizden sayfaların uygun olmayan şekilde çıkarılmamasını sağlamak açısından gereklidir.

Google, kullanıcıları için eksiksiz ve yansız arama sonuçları sunmaya kendisini adadığı için, internet üzerindeki bilgilerin sansürlenmesi uygulamasında yer alamaz.


Çıkarma seçenekleri


Web sitenizin URL'sini değiştirinGoogle'ın tarayıcısı (crawler), sayfanın içeriğini URL'siyle ilişkilendirdiğinden, web siteniz için gösterilen URL'yi elle değiştirmek mümkün değildir. URL, sitenizi tekrar taradığımızda güncellenecektir. Tarayıcı her siteyi otomatik bir planlamaya göre tekrar ziyaret eder, bu nedenle sitenizin tekrar taranma zamanını elle öne alamayız.

Eğer web sitenizin URL'si son taradığımızdan sonra değiştiyse, URL öneri formunu ve aşağıda açıklanan URL kaldırma yöntemini kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, URL öneri formu hemen etkisini göstermeyecektir. Bu nedenle URL kaldırma özelliğinin kullanımı, sitenizi tekrar taramamıza dek, Google üzerinden erişilmez halde bırakabilir.

Google'dan bir değişiklik istemek yerine, eski sitenize doğru linkler bulunan sitelerden, ilgili linkleri güncellemelerini (yeni sitenizi işaret etmelerini) rica etmenizi öneriyoruz. Ayrıca, Yahoo! dizini ve Açık Dizin'de (Open Directory) olabilecek her girişi de değiştirmeyi unutmayınız. Son olarak, eğer eski URL'leriniz, HTTP 301 (kalıcı) yönlendirme kullanılarak yeni sitenize yönlendirildiyse, tarayıcımız yeni URL'yi kullanabilecektir. Bu yolla yapılan değişikliklerin Google'a yansıması 6-8 hafta tutacaktır.

Web sitenizi çıkarın


Eğer web sitenizin tamamını ya da bir bölümünü Google içeriğinden çıkarmak isterseniz, ana dizininizde robots.txt adında bir dosya oluşturun.

Google'ın ve diğer arma motorlarının sitenizi ziyaret etmesini engellemek için, ana dizininizde aşağıdaki robots.txt dosyasını oluşturun:

User-Agent: *
Disallow: /
Bu çoğu arama motorunun, web serverın ya da dizinin içerikten ayrı tutulması için kullandığı standart bir protokoldür. robots.txt hakkında daha fazla bilgi burada bulunabilir: http://www.robotstxt.org/wc/norobots.html

Not: Eğer isteğinizin Google'ın sizin sitenizi bir dahaki inceleme zamanına kadar bekleyemeyecek kadar acil olduğuna inanıyorsanız, bizim otomatik URL silme sistemimizi kullanabilirsiniz. Bu otomatikleşmiş prosesin gerçekleşebilmesi için, webmasterınız, bir robots.txt dosyası yaratı soru işaretli olan siteye yerleştirmelidir.

Google, eğer robots.txt dosyası web sunucusunun root'unda mevcutsa, sitenizi veya dizinlerinizi taramaların dışında bırakmaya devam edecektir. Eğer sunucunuzun root seviyesine erişme hakkınız yoksa, robots.txt dosyasını kaldırmak istediğiniz dosyalarla aynı yere koyabilirsiniz. Bunu yapmanız ve otomatik URL kaldırma sistemini çalıştırmanız, sitenizin Google indeksinden geçici olarak 90 gün boyunca kaldırılmasına neden olur. (robots.txt dosyasını aynı yerde tutmak, kaldırma işlemini tekrar devreye sokmak için, her 90 günde bir URL kaldırma sistemine dönmenizi gerektirecektir.)Bireysel sayfaları çıkar


Eğer tüm arama robotlarının, sitenizdeki bireysel sayfaları indekslemesini engellemek istiyorsanız, sayfanın HTML koduna aşağıdaki Meta Tag'i ekleyin:
Eğer tüm arama robotlarının, sitenizdeki bireysel sayfaları indekslemesini istiyorsanız, sadece Google'ı engellemek istiyorsanız, aşağıdaki Tag'i kullanın:
Bu standart meta tag ögesi ile ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz: http://www.robotstxt.org/wc/exclusion.html#meta.

Not: Eğer isteğinizin acil olduğuna ve Google'ın sitenizi bir sonraki gezme zamanına kadar bekleyemeyeceğini düşünüyorsanız, bizim otomatik URL silme sistemimizi kullanınız. Bo otomatikleştirilmiş sürecin gerçekleşebilmesi için, öncelikle webmaster'ınızın, gerekli meta tag'larını sayfanın HTML koduna eklemiş olması gereklidir.


Alıntıları çıkar


Snippet (ufak parça) içindeki tüm sorgulama terimleri kalın harfle gösterilen, arama sonucundaki sayfalarından alıntı yapılmış bir metindir. Bu alıntı, kullanıcılara çıkan sonucu tıklamadan önce, hangi terimlerin web sayfasında gözüktüğüne ilişkin genel durumu görmelerine olanak sağlar. Kullanıcılar daha fazla olasılıkla uygun düşen snippet'i içeren sonucu tıklarlar.

Eğer Google'ın sayfalarınızın ufak parçalarını (snippet) göstermesini önlemek isterseniz, şu tag'i kullanabilirsiniz:
Not: snippet (ufak parça) 'lerin kaldırılması önbelleğe alınmış sayfaları da kaldıracaktır.

Not: Eğer isteğinizin acil olduğuna ve Google'ın sitenizi bir sonraki gezme zamanına kadar bekleyemeyeceğini düşünüyorsanız, bizim otomatik URL silme sistemimizi kullanınız. Bo otomatikleştirilmiş sürecin gerçekleşebilmesi için, öncelikle webmaster'ınızın, gerekli meta tag'larını sayfanın HTML koduna eklemiş olması gereklidir.


Bellekteki sayfaları çıkar


Google erişebildiği yerlerde taradığı pek çok dokümanın metinlerini bir önbellekte saklar. Bu yöntem, eğer orjinal sayfa erişilebilir değilse (sayfaların olduğu web sunucusunun geçici çökmesinde bağlı olarak), kullanıcıların web sayfalarının arşivlenmiş veya "önbelleğe alınmış" bir versiyonunu elde etmesine imkan tanır.

Eğer sitenizdeki içeriğin tüm robotlar tarafından arşivlenmesini önlemek isterseniz, NOARCHIVE meta tag'ini kullanın. Bu tag'i aşağıdaki gibi the HEAD> bölümüne koyun:Eğer sadece Google robotlarının sayfayı önbelleğe almasının önüne geçerek, diğer indeksleme robotlarının sayfanızın içeriğini arşivlemesine izin vermek isterseniz şu tag'i kullanın:
Not: bu tag, sadece sayfa için "önbelleğe alma (cached)" linkini kaldırır. Google sayfayı indekslemeyi ve snippet (ufak parça)'i göstermeyi sürdürür.

Not: Eğer isteğinizin acil olduğuna ve Google'ın sitenizi bir sonraki gezme zamanına kadar bekleyemeyeceğini düşünüyorsanız, bizim otomatik URL silme sistemimizi kullanınız. Bo otomatikleştirilmiş sürecin gerçekleşebilmesi için, öncelikle webmaster'ınızın, gerekli meta tag'larını sayfanın HTML koduna eklemiş olması gereklidir.


Ölü linkleri çıkar


Google tüm indeksini otomatik olararak düzenli bir şekilde günceller. Web'i taradığımızda, yeni sayfalar bulduğumuzda, ölü linkleri dikkate almaz ve diğer linkleri otomatik olarak güncelleriz. Modası geçmiş linkler, sonraki taramamız sırasında indeksimizden daha çok "kaybolmuş" gibi olacaktır.

Not: Eğer isteğinizin acil olduğuna ve Google'ın sizin sitenizi birdahaki dolaşma zamanına kadar bekleyemeyeceğine inanıyorsanız, lütfen otomatik URL silme sistemini kullanınız. Sizin silme isteğinizi, sadece sayfa artık web'de yayınlanmıoyrsa kabul edeceğiz.


Google Grafik Arama'dan grafik çıkar


Eğer Google'ın grafik indeksinden kaldırılmış bir grafiğe ihtiyaç duyarsanız, ilgili sitenin webmaster'ının da katılımına gereksinim duyuyoruz. Lütfen sayfanın webmaster'ını alıp, sunucunun root'undaki robots.txt dosyasına ekleyiniz. (Eğer dosyayı sunucunun root'una koyamıyorsanız, dizin seviyesine koyabilirsiniz.)

Örnek: Eğer siteniz www.yoursite.com/images/dogs.jpg ise ve Google'ın sitenizde bulunan dogs.jpg resmini içermesini istemiyorsanız, www.siteniz.com/robots.txt adlı bir sayfa yaratmalı ve bu sayfaya şu metni yerleştirmelisiniz:

User-Agent: Googlebot-Image
Disallow: /images/dogs.jpg
Sitenizdeki tüm resimlerin listemizden çıkarılması için, aşağıdaki robots.txt dosyasını ana makinenizin kök dizinine yerleştirin:

User-Agent: Googlebot-Image
Disallow: /
Webmaster bu sayfayı ekledikten sonra, lütfen googlebot@google.com 'a değişikliği ve dosyanın yerini belirten bir not gönderin. 48 saat içinde resmi kaldıracağız. Eğer robots.txt ve kullanımıyla ilgili daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız, lütfen http://www.google.com/intl/tr/webmasters/3.html#B3 adresine gözatınız.

0 Yorum var:

Yorum Gönder