Pazartesi, Ocak 21

Vajina İltihabı Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

Vajina İltihabı Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri
Vajinanın herhangi bir nedenden ötürü iltihap yapmasına “vajinit” tanısı koyulmaktadır. Vajinanın iltihap yapmasının belirtileri ise kaşınma yapması, akıntı gelmesi, itici bir koku oluşması ve ilişkiye girilen durumlarda ciddi bir boyutta ağrı (sancı) yapmasıyla karşımıza çıkan durumlardan oluşmaktadır.
İltihabın olmasının nedenleri ise alerjik rahatsızlıktan, diyabetik hastalıklardan ötürü, temizleme işlemi yapılırken kullanılan maddelerden zarar görmesi gibi etmenler vajinal bölgede iltihabın ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.
Vajina iltihabına neden olan virüsler, bakteriler ve çeşitli mantarlar; bayanların yaş dönemlerine göre etkilemede eğilim içerisinde bulunmaktadır. Bu cümlemizi bir örnekle somutlaştıracak olursak, ergenlik dönemi ile menopoz dönemi süreçlerinde görülen vajinal bölgedeki iltihaplanmalar çok farklı bakteri, virüs ve mantar olacak ve sonuçları da çok farklı yönlere ulaşabilecektir. Bu nedenle vajinal bölgedeki iltihaplanmalar da yaş faktörünün etkisinin çok önemli olduğunu ortaya çıkarmaktadır.

Bayanlarımız için çok riskli bir bölge olan vajinada böyle sorunların ortaya çıkması sizi düşündürebilir fakat bu rahatsızlığın çözüm yolları hakkında bilgi sahibi olabilirseniz, sizi bu endişelerden kurtarabiliriz.

Vajinal Bölgedeki İltihapların Tedavi Edilme Yöntemi

Öncelikle doktora gitmekten çekinen bayanlarımız için çok ideal bir yöntem olan bitkisel tedavi sürecini uygulamayı tercih ediyoruz. Bitkisel tedavi yöntemi için gereken malzemeler; civanperçemi bitkisinin otsu yapısı ve çiçekleri, cadı fındığı adı verilen bitkinin yaprakları ve kabuğu, saplı meşe bitkisinin kabuğu ve papatya çiçeği olarak temin etmeniz gerekmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken husus saplı meşe bitkisi haftada yalnızca bir defa yapabilirsiniz aksi takdirde haftada birden fazla kullanımda yan etki yapabilmektedir. Cadı fındığı, civanperçemi ve papatya çiçeklerini kalan 6 günlük süre zarfında dönüşümlü süreç şeklinde uygulayarak kullanabilirsiniz. Tedavi süresince vajinal bölgenin zarar görmemesi için sadece bol su ile yıkayınız. Ve iç çamaşırı seçiminde biraz bol olacak şekilde pamuklu olanlarını tercih ediniz. Vajina iltihabı geçene kadar bu bitkisel tedaviyi uygulayabilirsiniz. Yine de bitkisel tedaviden bir süre zarfında fayda görülmediğini algılarsanız, artık doktorunuza başvurmanızın gerektiğini bilmelisiniz.


0 Yorum var:

Yorum Gönder